• ۰۳ دی ۹۵
  • 0
  دوزبانگی (بخش دوم )

  دوزبانگی (بخش دوم )

  تاثیر دو زبانگی بر رشد گفتار و زبان

  تاثیر دو زبانگی بر رشد گفتار و زبان و مهارتهای مربوط به آن را می‌توان به سه دسته تقسیم کرد. در مطالعاتی فرض بر این بود، که کودکان دو زبانه در مقایسه با کودکان تک زبانه در رشد مهارتهای زبانی و شناختی مشکلاتی دارند و تماس زود هنگام با زبان دوم، پیش از یادگیری کامل زبان اول ممکن است به تاخیر زبان اول بیانجامد و همچنین کارایی و مهارت در زبان دوم ممکن است ناشی از تکامل نسبی در زبان اول باشد.

  یک تئوری قابل ملاحظه در این زمینه وجود دارد که یادگیری زبان دوم یا چند زبان به طور همزمان ممکن است تاخیر در یک زبان را برای دوره‌ای از زمان داشته باشد مثلا تاخیر در زبانی که در منزل صحبت نمی‌شود تحقیقات نشان داده که این نتایج موقتی هستند و افراد دو زبانه نهایتا هر دو زبان را یاد می‌گیرند.

  مطالعات دیگری نظرات بالا را تایید نمی‌کنند و بالعکس بر تاثیرات مثبت دوزبانگی بر رشد گفتار و زبان صحه می‌گذارند و نشان می‌دهند که دوزبانگی می‌تواند نتایج مثبتی بر روی ساختار فکری و انعطاف پذیری آن داشته باشد و کودکان دو زبانه نسبت به کودکان تک زبانه از درک بیشتر نسبت به جنبه‌های مفهومی کلمات برخوردارند.

  مراحل رشدی زبان در کودکان دو زبانه و تک زبانه

  مراحل عمومی رشدی زبان در کودکان دو زبانه و تک زبانه از لحاظ زمان رسیدن به یک سطح قابل مقایسه مشابه می‌باشند. یعنی تولید اولین کلمات، رسیدن به اولین ۵۰ کلمه و شروع ترکیب کلمات تقریبا در زمان مشابهی اتفاق می‌افتد و این اتفاقات زمانی به وجود می‌آید که دامنه واژگانی در دوزبان در حد قابل توصیفی هستند و به همین ترتیب می‌توانیم ترتیب و سن فراگیری شکل های مختلف نحوی را نیز با یکدیگر مقایسه کنیم.

  دوزبانگی

  دو زبانگی در کودکان دچار اختلالات گفتار و زبان

  اگر کودکی به دلیل ناشنوایی، عقب ماندگی ذهنی، فقر محیطی یا عوامل ناشناخته و ….. دچار تاخیر و مشکلاتی در رشد گفتار و زبان باشد، دوزبانگی در کنار سایر عوامل می‌تواند رشد و توسعه گفتار و زبان (گفتار درمانی) را تا حدودی دچار مشکل کند اما به تنهایی به عنوان یک عامل مستقل در کودکان عادی نقش ندارد. استفاده از یک زبان برای یک مدت کوتاه می‌تواند مشکلات این کودکان را تا حدی کاهش دهد. اما نباید شانس دو زبانه بودن را برای همیشه از کودک سلب کرد. آنچه مهم است، این است که درمانگر باید این کودکان را حمایت نماید تا هر دو زبان را در حد توانایی خود بیاموزند.

  بخش اول : دو زبانگی

  اصطلاح انگیلیسی دوزبانگی : bilingualism

  ارسال نظر →

نظر خود را ارسال کنید

Cancel reply
ما را در گوگل حمایت کنید