• ۰۹ بهمن ۹۵
  • 0
  شب ادراری یا بی‌اختیاری ادرار

  شب ادراری یا بی‌اختیاری ادرار

  واژه بی‌اختیاری ادرار از کلمه یونانی enuresis گرفته شده که به معنای من آب می‌سازم، است این واژه در سنی بکار می‌رود که انتظار می‌رود کودک چگونگی استفاده از توالت را آموخته باشد. دو عامل سن و تناوب خیس کردن کودک در تشخیص بی‌اختیاری مطرح می‌باشند. زمانی اصطلاح بی‌اختیاری ادرار به کار برده می‌شود که کودک در سن پس از ۳ سالگی باشد. و مورد دوم یعنی تناوب خیس کردن دست کم برای کودکان ۶ـ ۵ ساله ۲ بار در ماه و برای کودکان بزرگتر ۱ بار در ماه باشد.

  بی‌اختیاری ادرار را به دو قسمت شب ادراری و روز ادراری تقسیم می‌کنند که البته شب ادراری شایعتر از روز ادراری است.

  شب ادراری یکی از شایعترین علائم اختلالات هیجانی کودکان در دوران کودکی است. شب ادراری معمولاً با خوابهایی که کودک می‌بیند همراه است کودک در خواب خود را در وضعیتی مناسب برای ادرار کردن می‌بیند و به همین دلیل عمل تخلیه صورت می‌گیرد و کودک پس از بیداری می‌بیند که رختخواب خود را تر کرده است.

  شب ادراری

  بیشتر کودکانی که شب ادراری دارند هرگز نیاموخته‌اند که ادرار شبانه داشته باشند یا ممکن است پس از آموختن این اختلال را پیدا کنند شب ادراری ممکن است نتیجه یکسری عوامل عضوی ـ روانی باشد اما عوامل روانی از اهمیت بیشتری برخوردار است. ۱۵ ـ ۱۰ درصد کودکان ۴ سال به بالا به شب ادراری مبتلا هستند. معمولاً علت شب ادراری آشفتگی‌های روانی ـ عاطفی است و کودکان محدودی به علت جسمانی به این اختلال مبتلا هستند.

  بی‌اختیاری ادرار به ندرت تنها دیده می‌شود و معمولاً با کج خلقی، مشکلات رفتاری، مکیدن انگشت و نیز نشانه‌های عدم رشد کلی همراه است. بی اختیاری ادراری می‌تواند نتیجه حسادت به برادر یا خواهری تازه وارد یا انتقام از شخصی که کنترل ادرار را می‌آموزد، نیز باشد.

  به طور کلی کنترل طبیعی مثانه به تدریج کسب می‌شود و تحت تأثیر رشد عصبی ـ عضلانی و شناختی عوامل اجتماعی ـ هیجانی، آموزش آداب تخلیه قرار دارد. وجود نارسایی در هر یک از زمینه‌های یاد شده به تأخیر در کنترل ادرار منجر می‌شود.

  مطالعه‌ی رشد کودک نشان می‌دهد کودکانی که به بی‌اختیاری ادراری مبتلا هستند دو بار بیشتر احتمال دارد که تأخیرهای همزمان دیگری هم داشته باشند حدود ۷۵درصد کودکان مبتلا به بی اختیاری ادرار یکی از بستگانشان مبتلا به این اختلال هستند یا بوده‌اند. کودکان مبتلا به بی اختیاری ادرار در مقایسه با کودکان معمولی با مقدار کمتری ادرار در مثانه احساس دفع پیدا می‌کنند و ادرار کمتری در دفعات بیشتر دفع می‌کنند.

  ارسال نظر →

نظر خود را ارسال کنید

Cancel reply
ما را در گوگل حمایت کنید