کاشت حلزون

کاشت حلزون جانشین مناسب تقویت سنتی برای برخی از بیماران است. نامزدهای این عمل بالای ۱۲ ماه سن دارند و مبتلا به کم‌شنوایی شدید تا عمیق هستند که از طریق سنتی و عادی تقویتی در حداقل یا صفر دریافت کرده‌اند.

کم‌شنوایی آنان نتیجه فقدان عملکرد سلولهای مویی در حلزون است، بنابراین تکانه‌های عصبی لازم برای تحریک فعالیت الکتریکی در عصب شنوایی (زوج ۸ مغزی) ایجاد نمی‌شود. کاشت حلزون وظیفه دور زدن حلزون صدمه دیده برای تحریک مستقیم عصب شنوایی (زوج ۸) را ایفا می‌کند. کاشت حلزون از مولفه‌های داخلی و خارجی تشکیل شده است. مولفه‌های داخلی عبارتند از:

محرک گیرنده، مجموعه الکترود و الکترودهای پایه، مجموعه الکترود مستقیما در حلزون کاشته می‌شود. مولفه‌های خارجی عبارتند از: میکروفن، پردازشگر گفتار، کابل و حلقه انتقال، مولفه‌های داخلی با جراحی کاشته می‌شوند و دائمی هستند. مولفه های خارجی قابل تعویض هستند. از وقتی که کاشت حلزون انجام می‌شود، علائم شنیداری از طریق میکروفن خارجی دریافت می‌شود و به پردازشگر گفتار می‌رسد. پردازشگر گفتار، علائم را تصفیه کرده، تجزیه و تحلیل و دیجیتالی می‌کند و علائم رمزی شده را به حلقه انتقال می‌فرستد. حلقه انتقال علائم را از طریق پوست به محرک گیرنده داخلی می‌فرستد. یک ریز تراشه در محرک گیرنده داخلی علائم را به مجموعه الکترود می‌رساند که عصب شنیداری را تحریک کرده و علائم را به مغز می‌فرستد. انواع زیادی از صداهای محیطی و گفتاری که قابلیت تدارک مقدار مناسبی از توانایی شنیداری کارآمد را دارا هستند می‌‌تواند منتقل شوند. بعد از کاشت مولفه‌های داخلی از طریق جراحی اولیه، بیمار باید چند هفته صبر کند تا منطقه جراحی بهبود یابد سپس مولفه‌های خارجی ارائه می‌شوند. هر الکترود به خوبی تنظیم می شود تا سطوح کیفیت و شدت مطلوب را برای هر فرد کاربر مهیا کند (سلطانی و غفاری،۱۳۸۷،ص،۸۰۹-۸۰۸).

به طور کلی روند کاشت حلزون شامل کاندیداتوری، جراحی، فعال‌سازی وسیله کاشت و توانبخشی می‌باشد. زمان فعال‌سازی کاشت حلزون متغیر می‌باشد از چند روز یا چند هفته با توجه به سن بیمار و نوع کاشتیه حلزون متغیر است. همچنین برخی منابع ۲ تا ۴ هفته بعد از عمل جراحی را مناسب می ‌دانند.

تاریخچه کاشتینه حلزون

توسعه کاشتینه حلزونی توسط دکتر ویلیام هوس در نیمه دهه ۱۹۶۰ انجام شد و بعد از پنج دهه این دستگاه از مرحله تکنولوژی اولیه و آزمایشی به مرحله صنعتی رسید و در نهایت در سال ۱۹۹۰ موسسه غذا و داروی آمریکا مجوز کاشت حلزون در کودکان را صادر کرد. استفاده گسترده از کاشت حلزون در سال‌های اخیر نشان‌دهنده آن است که از زمان تصویب این روند پیشرفت‌های چشمگیری در زمینه تکنولوژی آن صورت گرفته است.

معیارهای گزینش کودکان برای دریافت پروتز کاشت حلزون

افت شنوایی شدید تا عمیق حسی عصبی دو طرفه

* سن ۱۸-۱۲ ماه بالاتر

* عدم وجود ممنوعیت پرتونگاری

* عدم وجود ممنوعیت پزشکی

* دریافت حمایت­های آموزشی که شامل بخش­های شنوایی- کلامی می­باشد.

* داشتن زمینه عاطفی و روانی مناسب

* داشتن خانواده­ای مناسب و انتظارات حمایتی و آموزش از آنها

* نداشتن نقص بارز شناختی و داشتن بهره هوشی در محدوده طبیعی

* تقویت کننده­های مرسوم، مانند سمعک برای کودک بدون سود یا دارای سود ناچیزی باشد.

مزایای موجود پس از کاشت حلزون

کاشت حلزون سهولت نسبی برای شنیدن مکالمات و در نتیجه یادگیری زبان گفتاری به خصوص برای افراد با کاهش شنوایی شدید تا عمیق فراهم می‌کند. افراد با این پروتز ممکن است قادر به استفاده از تلفن به طور منظم باشند. همچنین تشخیص و درک همخوانهایی با فرکانس بالا مانند (x,p,t,f,s, š ) برای این افراد و همچنین شنوایی از راه دور برای این افراد فراهم می‌شود.

ما را در گوگل حمایت کنید