گفتار درمانی چیست؟

گفتاردرمانی  یک رشته علمی و دانشگاهی است که به ارزیابی، تشخیص و درمان کلیه اختلالاتی که در توانایی برقراری ارتباط انسانها از طریق گفتار و زبان ممانعت ایجاد می‌نماید، می‌پردازد. در این رشته تخصصی ( گفتار درمانی ) ابتدا از طریق انجام آزمونها و آزمایشات پزشکی و غیرپزشکی، اختلال تشخیص داده شده و سپس از طریق تکنیکها و اعمال خاص به درمان آن می‌پردازند. درمان افراد مبتلا به اختلالات گفتاری و زبانی در این حیطه تخصصی می‌تواند کوتاه‌مدت یا درازمدت باشد. به این صورت که زمان درمان از چند هفته تا چند سال متناسب با اختلال فرد و شدت آنها در نوسان می‌باشد.

گقتار درمانی کودکان

گفتار درمان کیست؟

گقتار درمانی کودکان

گفتار درمان فردی است که حداقل چهار سال در دانشگاه، آموزشهای تخصصی تئوری و بالینی مربوط به این رشته را فرا گرفته و بطور عملی تجربه کرده باشد. این فرد  (گفتار درمان ) قادر است پس از این مدت انواع اختلالات ارتباطی اعم از اختلالاتی با منشأ عضوی و یا اختلالاتی با منشأ عملکردی را شناسایی نموده و برای درمان آنها، راهکارهای درمانی مناسب را اتخاذ نماید.

یک گفتاردرمان ورزیده قادر است با استفاده از ابزارهای الکترونیکی پیشرفته، ویژگیهای گفتاری مراجع را تجزیه و تحلیل نموده و جنبه‌های مختل آن را شناسایی کند و متناسب با شدت و نوع اختلال و ویژگیهای وی، برنامه درمانی مناسب را تدوین نماید. در برخی موارد که امکانات و تجهیزات کافی وجود ندارد، گفتار درمان با تکیه بر توانایی‌های ادراکی از صوت بیمار و سایر ویژگیهای وی هنگام صحبت کردن، اختلال موجود را تشخیص داده و به درمان آن می‌پردازد. بدیهی است که تشخیص اختلال بر اساس ویژگیهای ادراکی به تبحر، تجربه و مهارت بیشتری نیاز دارد.

وظایف گفتاردرمان

از آنجایی که اختلالات گفتار و زبان دارای منشأهای گوناگونی است، یک گفتاردرمان وظیفه دارد که هنگام ارزیابی و تشخیص آنها، به تمامی این جنبه‌ها توجه داشته باشد. بعضی از اختلالات دارای ریشه‌های فیزیکی می‌باشند نظیر: شکاف لب و کام، آسیب‌های مغزی و کم‌شنوایی. برخی ریشه در محیط کودک ( گفتار درمانی کودکان ) دارند و به عبارت دیگر مسائل و مشکلات محیطی باعث ایجاد این اختلالات شده است نظیر: عدم وجود محرکات زبانی و الگوهای مناسب گفتاری. برخی نیز ممکن است از ترکیب غیرقابل اندازه‌گیری فاکتورهای مختلف، حاصل گردند. با توجه به علت یا علل اختلال، گفتاردرمان موظف است که به چنین فردی کمک کند. در بعضی از افراد مبتلا، اختلال بطور کامل درمان خواهد شد ولی در برخی دیگر، اختلال درمان نمی‌شود اما به فرد مبتلا کمک می‌شود که به حداکثر توانایی ارتباطی دست یابد. به عبارت دیگر فرد می‌آموزد که با توجه به شرایط موجود خویش، به بهترین کیفیت ارتباطی دست یابد. در حقیقت گاهی اوقات به دلیل شرایط خاص بیمار، گفتاردرمان قادر نیست که اختلال را بطور کامل از بین ببرد ولی قادر است که استفاده از توانایی باقیمانده بیمار را به حداکثر برساند.

گقتار درمانی کودکان

مرکز گفتار درمانی غرب تهران آماده ارائه خدمات متنوع در زمنیه تخصصی به گفتار درمانی کودکان و بزرگسالان و.. می باشد

تماس با مرکز

ما را در گوگل حمایت کنید