• ۰۷ اسفند ۹۱
  اختلال یادگیری

  اختلال یادگیری

  ناتوانی یادگیری، واژه عامی است که به گروه ناهمگونی از اختلال‌هایی اشاره دارد که ویژگی آن‌ها، مشکلات چشمیگر در یادگیری و به کارگیری توانایی‌های گوش دادن، تکلم، خواندن، نوشتن، استدلال کردن و یا توانایی‌های ریاضی می‌باشد. تصور می‌شود که این اختلال به دلیل وجود مشکل در عملکرد دستگاه عصبی مرکزی ایجاد می‌شود. وجود اختلال‌های جسمانی، از جمله اختلال‌های بینایی یا شنوایی، معلولیت حرکتی، عقب ماندگی ذهنی، اختلال عواطف و یا کمبودهای محیطی، فرهنگی یا اقتصادی بیمار را از این گروه خارج می‌سازد.

  میزان شیوع این بیماری ۴ درصد تا ۵ درصد در کودکان سنین مدرسه برآورد می‌شود. گروه‌های در معرض خطر ابتلا به ناتوانایی‌های یادگیری عبارتند از، کودکان نارس به دنیا آمده، افراد داراری اختلالات متابولیکی و افراد دارای سابقه التهاب گوش میانی.

  مطالعات اخیر نشان می‌دهند که در افراد دچار ناتوانی یادگیری، ممکن است تعداد سلول‌های عصبی بزرگی که در پردازش صداهای سریع نقش دارند، در هسته سمت چپ تالاموس کم‌تر باشد.

  اختلالات همراه با ناتوانی یادگیری عبارتند از :

  ۱ـ اختلال بیش فعالی ناشی از کمبود توجه (ADD یا ADHD)

  ۲ـ اختلال در نوشتن

  ۳ـ مشکلاتی در زمینه دامنه توجه، به ویژه در محیطی با صداهای زمینه

  ۴ـ رفتارهای تکانه‌ای

  ۵ ـ اختلال در عملکرد اجرایی، (یعنی توانایی مهار کردن و یا به تأخیر انداختن پاسخ، ارائه یک طرح، اقدام راهبردی و متوالی و ذخیره اطلاعات در حافظه برای استفاده از آن‌ها در آینده

  ۶ ـ ممکن است از نظر اجتماعی منزوی باشند.

  ۷ـ اعتماد به نفس پایین

  ۸ـ افسردگی

  ۹ـ اضطراب ـ نگرانی مزمن

  ۱۰ـ احساس واماندگی (یک ناتوانی اکتسابی برای تصمیم گیری شخصی یا به کارگیری راهبردها، که از وابستگی بلندمدت به دیگران ناشی می‌شود).

  پیشنهاد می شود که از مقاله دیسلکسی ( اختلال در خواندن ) را هم مطالعه فرمایید

  مقالات دیگر

  • گفتار درمانی

   آفازی (زبان پریشی)

   آفازی یک اختلال ارتباطی است که در اثر ضایعه اکتسابی بوجود می‌آید این ضایعه می‌تواند در اثر ضربه مغزی ایجاد شود که در کیفیت‌های زبان مانند گفتار، شنیدن، خواندن و نوشتن اختلال بوجود آورد

  • گفتار درمانی

   اختلالات تولیدی صداها

   اختلالات تولیدی به نوعی از اختلالات گفتاری اطلاق می‌گردد که در آن صداهای گفتاری به صورت غلط و نادرست تولید می‌شوند.

  • گفتار درمانی

   لکنت زبان

   لکنت یکی از اختلالات شایع گفتاری است، به طور کلی هر گونه تکرار، کشش، مکث و گیر در جریان گفتار که سبب شود گفتار از دید شنونده غیرطبیعی به نظر برسد را لکنت می‌نامند.

  • گفتار درمانی

   ناروانی طبیعی گفتار

   در این مورد والدین باید سریعاً به یک گفتار درمان مراجعه کنند تا مشاوره و روشهای درمانی صحیح و مناسب را جهت بهبود وضعیت گفتاری کودک دریافت نمایند.

پر بازدید ترین

ما را در گوگل حمایت کنید