• ۰۷ اسفند ۹۱
  تأخیر رشد گفتار و زبان

  تأخیر رشد گفتار و زبان

  طی نمودن مراحل رشد در سنین خاصی انجام می‌شود و هر گاه کودکی در سن بخصوصی به مراحل رشد مربوط به آن سن نرسد این مسئله به عنوان تأخیر رشد تعبیر می‌‌شود. در مورد گفتار و زبان باید گفت که کودکان تمام نقاط جهان مراحل مشخصی را در رشد گفتار و زبان می‌گذرانند که به ترتیب شامل اولین گریه‌های نوزاد، صداسازی‌های تصادفی و بازی گونه، تولید تصادفی سیلابها، درک و بیان کلمات، بیان عبارات دو کلمه‌ای، درک و بیان جملات ساده، درک و بیان جملات پیچیده و در نهایت درک و بیان الگوهای گفتاری بزرگسالان است.

  این مراحل رشد زبان و گفتار ممکن است به دلایل مختلفی از جمله، محروم بودن کودک از تحریکات کلامی لازم برای الگوسازی و تقلید، عقب ماندگی ذهنی، تأخیر در رشد حرکتی، دو زبانه بودن خانواده، کم شنوایی، علل ژنتیکی با تأخیر مواجه شود. در این هنگام والدین کودک باید جهت بررسی علل تأخیر زبانی و گفتاری کودک به یک گفتار درمان مراجعه کنند تا ضمن تشخیص علت تأخیر، روشهای درمانی و اقدامات لازم را انجام دهد.

  مداخله زودهنگام گفتار و زبان می‌تواند به کودکان کمک کند که درروابط بین فردی،خواندن و نوشتن، در آینده موفق‌تر باشند.

  پیشنهاد می شود مقاله دوزبانگی و مراحل رشد گفتار و زبان نیز بازید شود.

  مقالات مرتبط

  • گفتار درمانی

   لکنت زبان

   لکنت یکی از اختلالات شایع گفتاری است، به طور کلی هر گونه تکرار، کشش، مکث و گیر در جریان گفتار که سبب شود گفتار از دید شنونده غیرطبیعی به نظر برسد را لکنت می‌نامند.

  • گفتار درمانی

   ناروانی طبیعی گفتار

   در این مورد والدین باید سریعاً به یک گفتار درمان مراجعه کنند تا مشاوره و روشهای درمانی صحیح و مناسب را جهت بهبود وضعیت گفتاری کودک دریافت نمایند.

پر بازدید ترین

ما را در گوگل حمایت کنید