• ۰۷ اسفند ۹۱
  ناروانی طبیعی گفتار

  ناروانی طبیعی گفتار

  در محدوده سنی ۵ ـ ۲ سالگی دوره‌ای تحت عنوان ناروانی طبیعی وجود دارد در این دوره کودک به دلیل محدودیت واژگانی و عدم تسلط بر اصول گرامری شروع به تکرار کلمات می‌کند که این ناروانی، طبیعی است. حال اگر شرایط نامناسبی برای کودک به وجود آید مثلاً کودک دچار بیماری‌های شدید و ضعیف کننده شود یا دچار مشکلات روحی، عاطفی، تربیتی و… شودو به طور کلی در یک حلقه ارتباطی معیوب قرار گیرد، احتمال آنکه ناروانی طبیعی به لکنت مبدل گردد بسیار زیاد می‌شود.

  در این مورد والدین باید سریعاً به یک گفتار درمان مراجعه کنند تا مشاوره و روشهای درمانی صحیح و مناسب را جهت بهبود وضعیت گفتاری کودک دریافت نمایند.

  چند نکته در مورد نحوه برخورد والدین و اطرافیان با کودکی که دارای ناروانی طبیعی است.

  ۱ـ با حوصله به گفتار کودک گوش دهید و اجازه دهید که کودک خود گفتارش را به پایان برساند.

  ۲ـ هرگز حین حرف زدن کودک را دستپاچه و وادار به تکمیل افکار و جملاتش نکنید.

  ۳ـ هرگز کودک را ترغیب به اینکه همیشه با عجله، دقیق و کامل صحبت کند نکنید.

  ۴ـ هرگز از کودک نخواهید که در حضور دوستان، بستگان یا همسایه‌ها چیزی تعریف کند.

  ۵ـ سعی کنید در زندگی روزمره شتاب‌زده و با استرس برخورد نکنید چون این مسئله به کودک منتقل می‌شود و منجر می‌شود که کودک در گفتار هم شتابزده باشد.

  مقالات دیگر

  • گفتار درمانی

   تأخیر رشد گفتار و زبان

   طی نمودن مراحل رشد در سنین خاصی انجام می‌شود و هر گاه کودکی در سن بخصوصی به مراحل رشد مربوط به آن سن نرسد این مسئله به عنوان تأخیر رشد تعبیر می‌‌شود.

  • گفتار درمانی

   لکنت زبان

   لکنت یکی از اختلالات شایع گفتاری است، به طور کلی هر گونه تکرار، کشش، مکث و گیر در جریان گفتار که سبب شود گفتار از دید شنونده غیرطبیعی به نظر برسد را لکنت می‌نامند.

پر بازدید ترین

ما را در گوگل حمایت کنید